Jak zabezpieczać firmowe zasoby informatyczne przed wirusami?
Potrzeba stosowania skutecznych zabezpieczeń przeciwwirusowych na komputerach firmowych jest jeszcze ważniejsza niż w przypadku urządzeń prywatnych. Choć utrata zdjęć, muzyki czy innych osobistych plików z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń, to jednak skala strat w kontekście prowadzenia biznesu jest często niepomiernie większa. Wirusy, trojany i inne złośliwe programy biorą sobie bowiem za cel przede wszystkim dane osobowe pracowników, klientów oraz informacje na temat działania przedsiębiorstwa. Jeśli wirus pozwoli na ich wykradnięcie lub zablokowanie, należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami takimi jak utrata zaufania wśród kontrahentów, problemy finansowe czy paraliż pracy. Jak zabezpieczyć firmowe zasoby przed szkodliwym oprogramowaniem, aby nie dopuścić do takich sytuacji? Koniecznie sprawdź poniższe porady!
Informatyczne środki ostrożności przeciw wirusom
- Programy antywirusowe
Podstawową formą zabezpieczania cyfrowych zasobów przedsiębiorstwa są programy antywirusowe, czyli aplikacje przygotowane z myślą o kompletnej ochronie dla wszystkich typów rozwiązań sieciowych. Dzięki stałemu monitorowaniu przychodzących i wychodzących danych programy antywirusowe są w stanie w porę wykryć nie tylko wirusy, ale także oprogramowanie szpiegujące, konie trojańskie i inne tego typu zagrożenia. Warto zainwestować w program, który jest dodatkowo zaopatrzony w możliwość ochrony przed niechcianymi i niepotrzebnymi wiadomościami e-mail (tzw. spamem).
- Aktualizacje
Nawet najlepszy program antywirusowy nie będzie działał sprawnie, jeśli jego bazy danych nie będą odpowiednio często aktualizowane. Należy przy tym zaznaczyć, że aktualizacje powinny również dotyczyć wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniach. Współczesne oprogramowanie komputerowe ma niezwykle skomplikowaną strukturę, w której nietrudno o różnego typu „dziury”, wykorzystywane przez twórców wirusów, aby zainfekować komputery. Aktualizacje sprawiają, że luki w zabezpieczeniach są na bieżąco łatane, a aplikacje stają się odporniejsze na potencjalne ataki.
- Administracja
Konto administratora ma wiele zalet, ponieważ zezwala na dostęp do zasobów i ustawień systemu, jednak stwarza to również poważne zagrożenie. Konto należące do administratora umożliwia bowiem instalację nowego oprogramowania – w tym tego złośliwego – podczas gdy standardowe konta zwykle nie pozwalają na tego typu czynności, a na pewno nie bez hasła administratora. W przypadku codziennego przeglądania zasobów internetowych, które nie wymagają wgrywania nowych aplikacji, zaleca się zatem korzystanie ze zwykłych kont użytkowników.
- Opieka informatyczna
Opieka informatyczna jest formą współpracy z zewnętrznym podmiotem zajmującym się informatyczną działalnością przedsiębiorstwa – m.in. instalacją oprogramowania antywirusowego, naprawą sprzętu czy wdrażaniem systemów wspomagających zarządzanie (np. program InsERT). W ten sposób firma może się w całości skupić na tych obszarach działalności, które stanowią podstawę jej funkcjonowania. Korzystanie z opieki informatycznej nie tylko zwiększa bezpieczeństwo firmy, ale pozwala również na optymalizację kosztów związanych z szeroko pojętym IT.
- Edukacja pracowników
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo firmowych zasobów spoczywa na wszystkich pracownikach, dlatego należy zadbać o to, aby zdawali oni sobie z tego sprawę. Najprostszym sposobem na zwiększenie świadomości wśród pracowników jest organizacja regularnych szkoleń informujących o rodzajach zagrożeń, zasadach ochrony danych oraz dostępnych systemach zabezpieczeń. Warto ich także uczulić na to, aby regularnie zmieniali hasła i nie otwierali podejrzanych wiadomości e-mail, które mogą zawierać wirusy.