W jaki sposób wyrabia się podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany to bardziej zaawansowany rodzaj podpisu elektronicznego, który jest niezbędny w kontekście czynności, takich jak stawanie przed sądem lub rozliczanie na podstawie Jednolitych Plików Kontrolnych. Podpis kwalifikowany ma moc prawną podpisu własnoręcznego. Jak wygląda proces wyrabiania podpisu kwalifikacyjnego? Kiedy warto go wyrobić? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.
Czym jest podpis kwalifikowany i jak można uzyskać podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany to specjalne narzędzie, które pozwala na weryfikację tożsamości danej osoby. Podpis kwalifikowany ma taką samą moc prawną, jak podpis własnoręczny i jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym. Oznacza to, że może być on wykorzystywany do podpisywania umów czy innych ważnych dokumentów urzędowych. Ponadto z podpisu kwalifikowanego może korzystać wyłącznie ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane. Podpis kwalifikowany jest wydawany na podstawie certyfikatu kwalifikowanego. W celu wyrobienie podpisu kwalifikowanego warto skontaktować się z zaufaną firmą informatyczną, taką jak na przykład PC Solutions.
Kiedy warto wyrobić podpis kwalifikowany?
Podczas wyrabiania podpisu kwalifikowanego wykorzystuje się procedurę szyfrowania, która wymaga korzystania z zestawu składającego się z kilku ważnych elementów, do których należą: karta kryptograficzna z certyfikowanym podpisem, czytnik karty oraz oprogramowanie. Podpis kwalifikowany jest polecany przede wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Dzięki temu można szybko i sprawnie załatwiać sprawy biznesowe, kadrowe, czy urzędowo-bankowe. Co więcej, z podpisu kwalifikowanego powinny też korzystać osoby, które dużo podróżują lub przebywają za granicą.